top of page

Кольоротерапія

(матеріал підготувала учитель початкової школи Хотинського НВК «Школа-сад» Антонюк Мар’яна Олександрівна)

 

        Кольоротерапія, або хромотерапія - це немедикаментозний метод лікування, заснований на тому, що кожна з біологічно активних зон організму реагує на один із кольорів. Адже колір впливає на наші думки, поведінку в суспільстві, здоров'я і стосунки з людьми. На думку фахівців, механізм багатьох хвороб зумовлений порушенням балансу в організмі, в тому числі, і колірної гармонії, змішуванням кольорів, дефіцитом визначеного кольору, необхідного для життєдіяльності органів і психічної гармонії. Якщо повернути відсутній колір або очистити його від сторонніх домішок, можна відновити рівновагу в організмі. Вплив певних кольорів знімає енергетичну блокаду, що є причиною функціонального розладу.

        Геніальний медик давнини Авіценна прописував своїм пацієнтам вплив певними кольорами залежно від характеру захворювання і душевного стану пацієнта. Застосовувалися ванни із забарвленою водою, вікна завішували кольоровими шторами, вважалося також ефективним носіння одягу певного кольору.

        У Стародавній Індії лікування кольором практикувалося з незапам'ятних часів. Використання сонячних променів і кольорового скла або фарбованих в різні кольори тканин.

         У Європі наукове дослідження лікувального ефекту колірної дії почалося в середині XIX століття. На початку XX століття багато російських та німецьких терапевтів стали активно практикувати лікування кольором від різних захворювань. Так було відроджено найдавніші засоби з лікувальних прийомів цілителів Сходу.

Показання для кольоротерапії :

  • при стресах, неврозах - для зняття напруженості і попередження розвитку невротичних та психосоматичних розладів ;

  • при психоемоційних порушеннях: зниженні працездатності та настрою, порушеннях сну, дратівливості, плаксивості;

  • при безсонні, зимовій  депресії, емоційному напруженні і захворюваннях, зумовлених ними, в т.ч. психосоматичних розладах;

  • для корекції психоемоційного стану жінок з клімактеричним синдромом (рекомендуються профілактичні та лікувальні курси жінкам старше 40 років);

  • головні болі, підвищений і знижений артеріальний тиск (вегетосудинна дистонія , гіпертонічна хвороба), підвищена метеочутливість;

  • втома, перевтома;

  •  для профілактики негативних наслідків тривалої роботи з екранами моніторів.

 

Діагностичні та педагогічні можливості кольору

 

          Всім відомо, що діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою у власних роботах. Вибір кольору тісно пов’язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров’я, настроєм.

Зазвичай діти використовують в основному 5 – 6 кольорів. У цьому випадку можна говорити про нормальний середній емоційний розвиток школяра. Більш широка палітра кольорів говорить про натуру чуттєву, емоційнобагату. Якщо дитина використовує тільки один або два кольори, це швидше за все вказує на її негативний емоційний стан у цю хвилину:

  • тривога (синій),

  • агресія (червоний),

  • депресія (чорний).

 Використання простого олівця (за наявності кольорових) іноді трактується як «відсутність» кольору, таким чином дитина повідомляє про те, що у її житті не вистачає яскравих фарб та добрих емоцій.

Найбільш значимі особи дитина завжди виділяє більшою кількістю

 кольорів. А осіб, яких не сприймає, малює чорним або темно-коричневим кольором.

Дія кольору

        Кольоротерапія базується на індивідуальних властивостях кожного кольору.

Червоний колір найбільш активно впливає на людину, пробуджує його фізичну силу, енергію, життєлюбність. Це колір пристрасті і волі. Червоний колір використовується для короткочасної активізації діяльності. Тривала дія, навпаки, призводить до втоми і зниження працездатності. Всі відтінки яскраво-червоного рекомендуються при зниженому кров'яному тиску, болях у суглобах, застудах. Червоні овочіта фрукти  стимулюють обмін речовин, а також покращують  кровообіг і підвищуютьпрацездатність людей, які працюють інтелектуально.

          Рожевий символізує безумовну і безмежну любов. Він має всі позитивні властивості червоного, але з ослабленими недоліками. Сприяє виникненню почуття прихильності, посилює чуттєвість.

         Оранжевий( помаранчевий)колір - колір здоров'я. Стимулює товариськість і добродушність, створює бадьорий, веселий настрій, дарує радість сприйняття життя. Цей колір збільшує працездатність менше, ніж червоний, але на більш тривалий термін. Колір використовується, коли за невеликий термін треба виконати великий обсяг важкої роботи і в моменти значних емоційних та інтелектуальних навантажень. Сприяє засвоєнню і запам'ятовуванню матеріалу, творчої роботи з матеріалом. Вся помаранчева гамма - відмінні ліки проти депресії. Оранжеві овочі (морква, абрикос, мандарин та апельсин) допомагають відновленню нервових  клітин, покращують настрій, вгамовують  головний  біль. Помаранчевий прийнято називати кольором сонця. Він відновлює втомлений організм після важкого трудового дня, дає відчуття тепла і затишку в домі.

        Жовтий колір - по дії схожий з помаранчевим, зміцнюючий, тонізуючий, що відкриває людину для зовнішніх позитивних впливів, допомагає зберегти гарний настрій. Це колір надії та оптимізму. Подібно до червоногота оранжевого, збільшує працездатність, хоча і в меншій мірі, але на ще більший час. Позитивно  впливає на творчу діяльність. Особливо відзначається його лікувальний вплив на органи травлення і печінку. Жовтий колір посилює апетит. Чудовий колір для профілактики депресій. Якщо, наприклад, помаранчевий сприяє виходу з депресивного стану, то жовтий попереджає його розвиток. Восени, взимку та ранньої весни жовтий колір життєвонеобхідний людині. Його можна використовувати у вигляді яскравих плям в інтер'єрі або аксесуарів в одязі.Жовтий традиційно вважається кольором авантюристів і людей, легких на підйом. Він пробуджує жагу знань. Стимулює прагнення пізнавати, вивчати, пізнавати щось нове. Спонукає кудись йти, їхати, вирушати в подорожі.Жовтий колір допомагає при здачі іспитів, коли потрібна гранична концентрація уваги і здатність запам'ятовувати великі обсяги тексту. Людям творчих професій жовтий колір дарує натхнення.

         Зелений колір - нейтральний, м'який, заспокійливий. Недаремно людина відчуває спокій в лісі, серед зелені дерев, гуляючи по килиму з шовковистої трави.У кольоротерапіїзелений колірпозитивно впливає на зір, знімає розумове і фізичне перенапруження, стабілізує тиск, зцілює головний біль і мігрені, регенерує клітини, допомагає при серцево-судинних захворюваннях, дає відчуття спокою, сприяє перетравленню їжі. Зелені продукти  (броколі,  листовий салат,  зелений горошок, зелений перець) позитивно  впливають на мозкову  діяльність, а хлорофіл, який міститься в зелених  рослинах,   стимулюєутворення червоних  кров’яних клітинта  активізуєімунну систему.Цей колір люблять ті, хто знаходиться в пошуках свого «я» чи шукає новий напрямок, він доречний в будь-якій ситуації. Це колір природної гармонії, який дуже корисний для очей.

        Блакитний колір - пасивний колір. Колір небесної сфери - сприяє ослабленню і уповільненню життєвих процесів, зниженню працездатності та емоційної напруги, дає відчуття спокою, допомагає пізнати самого себе і відчути себе комфортно на самоті, сприяє натхненню. Заспокоює нервову систему, сприятливо впливає при втомій безсонні, захворюваннях горла та дихальної системи.

       Синій колір - пасивний, холодний і спокійний. Під впливом синього кольору активність життєвих процесів і працездатність знижуються, заспокоюються емоції, виникає схильність до споглядання і роздумів, аж до смутку. Створює сприятливу атмосферу для спокійної, але не інтенсивної розумової роботи і знижує відчуття втоми від неї. Надає позитивну дію на органи дихання, очі, вуха, носоглотку, регулює діяльність щитовидної залози, сприяє швидкому загоєнню ран і послабленню болю, знижує апетит. Овочі  синього кольору (темний виноград, слива та чорниця) містять велику кількість біологічно  активноїречовини, яка захищає  кровоносні судинита  значно покращує зір. 

       Фіолетовий колір - найбільш пасивний. Послаблює життєві процеси, знижує працездатність, заспокоює, його надмірна дія призводить до зайвої сонливості та відчуття втоми. Призупиняє зростання пухлин, полегшує болі при артритах, викликає приємні сновидіння. Символізує значні зміни і необхідність усамітнитися. Крім того, він допомагає знайти вихід з творчої кризи і зняти нервове перезбудження.

       Білий колір - символізує чистоту намірів, досконалість, непорочність, очищення і силу. Зміцнює і очищує весь організм. Білий – фактично це відсутність кольору. Проте на психологічному рівні потреба в білому – це потреба захиститися, приховати емоції і поставити між собою та людьми розділову стіну.Цікаво, що продуктихарчування білого кольору - молоко та  молочні продукти, рис,  часник, білокачаннакапуста - заспокоюють,  зменшують роздратованістьі виводятьз організму  токсичніречовини.

      Чорний колір - заспокоює емоційнонапружених людей, "гасить" конфлікти. Його надлишок, проте, здатний викликати депресію. Його часто носять для того, щоб придушити або захистити емоції. Найбільш сприятливий чорний колір у поєднанні з білим. Ця гама виключно врівноважує людину, допомагає їй постійно тримати контроль над своєю поведінкою, правильно оцінювати ситуацію, що склалася.

      Коричневий колір - вважається кольором здорового глузду. Спокійний, стриманий колір. Викликає відчуття тепла, сприяє створенню спокійного, м'якого настрою, життєвої стійкості.

Школа і кольори

               У навчальних закладах варто також враховувати вплив кольорів на дитину для  профілактики нервового напруження у дітей і дорослих. Адже зелені, жовто-зелені та блакитно-зелені кольори сприятливо впливають на людину. У синій та блакитний кольори рекомендується фарбувати приміщення та обладнання, де є значне виділення тепла та де галасливо. Червоні та жовті кольори впливають збудливо, їх доцільно застосовувати обмежено, в приміщеннях, де діти можуть знаходитися нетривалий час або там, де збудження необхідно (наприклад, у спортзалі).При виборі меблів та обладнання для дітей краще обирати світлі кольори натурального дерева або світло-зелені кольори. Це підвищує працездатність дітей. Бажано, щоб і шкільна дошка була зеленого кольору.Важливо застосовувати посуд та предмети сервірування столу у їдальні  визначеного кольору для покращення функцій травлення та нормалізації апетиту: блакитний колір знижує апетит; жовтогарячий – посилює.

Цікаво!

         Кольоротерапія також використовується і в косметології. Колір сприятливо діє на стан і зовнішній вигляд шкіри, володіє прекрасними очисними і імуностимулюючими властивостями, покращуючи загальний стан людини і його зовнішній вигляд.

Медитація за допомогою кольору

      Одягніть  вільний одяг. Подбайте, щоб вас не турбували. Сядьте або ляжте, як вам зручно. Закрийте очі і розслабтеся. Уявіть, що навколо вас  багато кольорових кульок. Уявіть собі, як у вас входить мерехтливе сяйво різнокольорових променів. Можете вибрати колір, в залежності від вашого стану. Якщо ви не лікуєте щось конкретне, то уявляйте білий колір.

      Торкнувшись голови, обраний вами колір перетвориться на кольоровий дощ. Цей колір буде розтікатися по хребту до ніг. Кожна клітина тіла отримає енергетичне підживлення.

      Виходячи з медитативного стану, регулюйте потік енергії,  що вливається в вас. Зробіть кілька глибоких вдихів і видихів і, нарешті, вдихніть на рахунок 4, затримайте дихання на рахунок 16, потім розслабтесь і видихніть на рахунок 8. Повторіть цю вправу ще раз. Два останніх вдихи забезпечать надходження в мозок кисню. Потім потріть долоні одна об іншу, поки не відчуєте поколювання. По можливості намагайтеся займатися медитаціями кожен день.

Колірний душ

       Змайструйте або купіть лампу з кольоровими фільтрами (тонкою пластиковою плівкою, яка використовується для театрального освітлення) або шматочками кольорового вітражного скла. Через них ви зможете пропускати промені від лампи спрямованого світла для обробки певним кольором окремих частин тіла. Цей метод називається колірним душем. Проте застосовувати його слід з обережністю, враховуючи можливі негативні впливи кожного з кольорів.

 

 

 

Список використаних джерел:

 

Здоров’язберігаючі технології. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://liderorg.at.ua/index/zdorov_jazberigajuchi_tekhnologiji/0-942

Поради дитячого психолога. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.sadochok.org/psyholog/metody_koloroterapii/

Рекомендації використання кольоротерапії. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://sadokbarvinok.at.ua/publ/mi_konsultuemo/rekomendaciji_vikoristannja_koloroterapiji/

  • Grey Vkontakte Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Facebook Icon

© 2017 by VA production

 

bottom of page